Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočičí hra.

Pohled na hrající si koťata je nesmírně zábavný.Různé jejich poskoky a postoje se zdají být nesmyslné,ale opak je pravdou.Hra je vlastně chování bez vážného obsahu,při kterém se mísí nejrůznější prvky chování a motivací.Jedná se o důkladnou přípravu na budoucí lov,sexuální chování,útěk i agresivní projevy.Hra má pro koťata nezastupitelnou úlohu nejen pro fyzický,ale i pro duševní vývoj.

V týdnech,kdy vyrůstají koťata se svou matkou mají mnoho možností ke hře.U koťat tak objevíme plížení ke kořisti,skok na kořist,kousání kořisti do hrdla či šíje(kořist v tomto případě představuje jeden ze sourozenců).Když napadený zapiští,hra ustane a role se obrátí.

Kočičí hra Jiná situace nastává v okamžiku,kdy se koťátko loučí se svou rodinou a putuje do nového domova. Koťátko se může najednou cítit osamělé a je jen na vás,aby jste mu pomohli se s novou rodinou a novým domovem sblížit.A právě hra k tomu může nejlépe pomoci.Najednou se člověk stává kořistí i útočníkem a koťátko si na lov dokáže hrát i hodiny.Loví vaše pohybující se ruce,taky kalhoty nejsou špatné…a na řadu přicházejí hračky.Hračky musí být pro kotě přitažlivější než zakázané předměty.Navíc musí odolat ostrým zoubkům a drápkům.Hračky musí být tak akorát velké,ani moc měkké,ale ani příliš tvrdé pro pichlavé kočičí zoubky.Můžete využít i starší vyřazené plyšové hračky,dejte však pozor na drobné korálky či snadno spolknutelná pískátka.Hračky by měly být z materiálů,které se dají umýt případně vyprat.Ve specializovaných prodejnách najdete velké množství hraček pro zvířata,ale z vlastní zkušenosti vím,že budou mít radost i z hraček,které vyrobíte sami.Mašlička na provázku je výborná kořist,různé kuličky z šustícího papíru a střapečky či provázky nenechají vašeho lovce v klidu.A hlavní zásada:každá hra je pro kočku zajímavější a zábavnější pokud se jí účastníte společně.

Nezapomeňte,že hračky a hra samotná je důležitá pro kočky všeho věku.I u kočičích seniorů nezapomínejte na hraní a správný výběr hraček.Hračky pomáhají snižovat pohodlnost, apatii a tloustnutí.Udržují kočku aktivní, veselou a v dobré kondici.A o to vlastně jde.O šťastný a spokojený život čtyřnohého přítele.

Jaká je Vaše kočka?

Každá kočka má svou osobnost a všechny nepatří do jednoho šuplíku.Některé jsou aktivní a doslova srší energií,jiné jsou spíše plaché a klidné,některé jsou přítulné,jiné naopak nezávislé.Mezi kočičími povahami výrazně vyniká pět typů,pojďme se na ně podívat.

Manipulátor.

Manipulátor ráno stojí před svým člověkem a metodicky vyžaduje jeho pozornost.Škrábe na dveře,kouše ho do nosu nebo hlasitě mňouká-to je jen několik příkladů běžně používaných metod.Manipulátor tak dává zřetelně najevo,že má hlad nebo že si chce hrát a trénuje tak svého člověka,aby ho "na slovo" poslouchal.

Praštěná.

"Praštěná" kočka se velmi rychle rozruší a její chování je nepředvídatelné.Tomuto typu odpovídá mnoho koček,které se tak díky svému zdánlivě agresivnímu chování často dostávají do problémů.Některé běhají jako šílené po bytě,poškozují předměty,při divokých hrách nebo skáčou na svého člověka a zarývají mu drápky do kůže.Za tímto chováním se však skrývá hravost.

Zlobidlo.

kočka zlobidlo Když se do rodiny nastěhuje "zlobivá kočka",dokáže vykolejit život celé domácnosti.Převrácené koše na smetí,vyhrabané záhony,převržené vázy a ohryzané tapety zdobí její cestu domem.Některé kočky s oblibou šplhají na skříně a police a shazují dolů všechno,co cestou najdou.

Majetnická.

Toto chování je nápadné,teprve když v domácnosti žije více koček,u kočičích jedináčků se člověk těší z jejich přítulnosti.Majetnická kočka je vždycky první u misky s krmením a při každé příležitosti se tlačí do popředí.Jestliže paničce leží na klíně jiná kočka a spokojeně přede,protlačí se určitě mezi ně a začne vyžadovat hlazení.

Odmítavá.

Tato kočka si udržuje od svého člověka odstup a přijímá pozornost svým zcela zvláštním způsobem.Válí se například po zemi a doslova žadoní očima,ale jakmile ji chceme pohladit,uteče.Když člověk leží v posteli,přeběhne přes něj,ale když ji chce vzít do náruče,prudce se brání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář